آزمایشگاه معتمد محیط زیست | محیط آسایش البرز

آزمایشگاه معتمد محیط زیست شرکت محیط آسایش البرز ارائه دهنده خدمات زیست محیطی، ایمنی و بهداشت



آزمایشگاه محیط زیست از جمله مراجع مورد اعتماد سازمان محیط زیست است. این سازمان اندازه­گیری آلاینده­هایی که توسط صنایع مختلف به وجود می­آیند را به این مراکز سپرده است. همانطور که می­دانید آلاینده­های مختلف می­توانند توسط صنایع تولید و منجر به آلودگی خاک، آب، پساب و هوا شوند. پارامترهایی که باید بر اساس استانداردهای موجود بررسی شوند توسط سازمان اعلام می­گردد.

 

اهمیت فعالیت آزمایشگاه محیط زیست

 

بر اساس استاندارد ایزو 14001 یا همان استاندارد مدیریت محیط زیست، کلیه صنایع باید بر اساس استانداردهای جهانی، جهت حفظ محیط زیست و پایداری آن فعالیت کنند. بر این اساس سازمان محیط زیست همه صنایع دولتی و خصوصی را موظف کرده است تا میزان آلاینده­های خود را نمونه­برداری و برای پایش مستمر در اختیار آزمایشگاه محیط زیست قرار دهند.

این کار به کاهش آثار مخرب بر اکوسیستم کره زمین کمک می­کند. همچنین انجام این کار منجر به شناسایی صنایع آلاینده می­شود. بر اساس قانون، صنایع آلاینده به صورت سالیانه توسط اداره محیط زیست به اداره دارایی معرفی می­شوند و مجبور به پرداخت جریمه آلایندگی خواهند بود. این مبلغ معادل 1 درصد از کل فروش آن­ها در طی یک سال خواهد بود.

 

حوزه خدمات آزمایشگاه ­های محیط زیست

 

بر اساس اصل 44 قانون اساسی، قانون مدیریت خدمات کشوری و برنامه چهارم توسعه، آزمایشگاه محیط زیست با فعالیت در بخش خصوصی یا دولتی به سنجش پارامترهای مورد نظر سازمان محیط زیست بر اساس ضوابط و مقررات موجود می­پردازد. همانطور که اشاره شد خدمات این آزمایشگاه­ها شامل انجام کلیه تست­ها و پایش­ها در حوزه آب، پساب، خاک و هوا می­باشد.

صنایع موظف هستند بر اساس طرح خوداظهاری محیط زیست به یک آزمایشگاه محیط زیست معتمد مراجعه و از آن­ها درخواست پایش کنند. در مقابل، آزمایشگاه محیط زیست موظف است بدون تعیین زمان نمونه­برداری به صنایع مورد نظر مراجعه کرده و از آلاینده­های آن ها نمونه­برداری کند. این تاریخ تنها باید ده روز قبل به اداره کل محیط زیست اعلام شود.

 

آزمایشگاه محیط زیست پس از طی این مرحله باید ظرف مدت 20 روز نتایج به دست آمده را به اداره حفاظت محیط زیست استان مربوطه تحویل دهد. پس از این مرحله، گزارشات پایش توسط اداره کل محیط زیست ریافت، کنترل و برای انجام کارهای قانونی در اختیار مراجع مربوطه قرار داده می­شود.

 

بخشی از خدمات آزمایشگاه محیط زیست

 

همانطور که اشاره شد خدمات آزمایشگاه­های محیط زیست در حوزه آب، خاک، پساب و هوا می­باشد. آزمایشگاه محیط زیست باید آب و پساب های صنعتی را از نظر شیمیایی، فیزیکی و میکروبی مورد بررسی قرار دهد. این کار تنها در آزمایشگاه­هایی که تجهیزات مورد نیاز را دارند انجام می­شود.

علاوه بر این به منظور کنترل میزان آلودگی هوا نیز واحدهای صنعتی مربوطه موظف هستند میزان گازها و ذرات خروجی از دودکش­های خود را مورد پایش قرار دهند. این طرح به کنترل آلاینده­ها در هوا و افزایش سطح سلامت عمومی کمک بسیاری می­کند.

پارامترهایی که در این حوزه باید مورد بررسی قرار گیرند توسط سازمان محیط زیست تعیین می­شود. این پارامترها معمولاً شامل سرعت، رطوبت و غلظت گاز در شرایط خشک و تر می­باشد. علاوه بر این میزان عناصری همچون co, co2, No, No2, H2s و فلزات سنگین نیز اندازه­گیری می­شود.

از دیگر پارامترهایی که آزمایشگاه محیط زیست مورد پایش قرار می­دهد ارزیابی میزان عناصر موجود در خاک است. نمونه خاک صنایع مختلف از نظر تغذیه، میزان شوری، آنیون­ها و کاتیون­های موجود در آن­ها مورد ارزیابی قرار می­گیرد. همچنین کلیه پساب­ها از جمله پساب­های صنایع نساجی و چرم­سازی از نظر وجود میکروب­های توتال کلیفرم و فکال کلیفرم بررسی می­شوند.

 

شرکت محیط آسایش البرز

 

شرکت محیط آسایش البرز دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳در حوزه­های بهداشت محیط و محیط زیست همراه با نیروهای متخصص بر پایه دانش و استفاده از روش­های نوین، آغاز نموده است.

این شرکت از جمله شرکت­های دانش­ محور است که در راستای حفظ بهداشت، سلامت عمومی و محیط زیست جهت ارتقا و بهبود شاخص­های بهداشتی و زیست­محیطی همواره در تلاش می­باشد.

 

 

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نظرات کاربران